Pierwszy pakiet zmian, który ma wejść w życie już w sierpniu 2022 r. to: rozwiązania prawne typu „work life blance” oraz „work life integration” czyli nowe uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem i opieką. Ma to na celu umożliwienie pracownikom osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym, a także osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy przez środki zachęcające mężczyzn do równego dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi i opiekuńczymi; rozwiązania prawne dot. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Informacja o warunkach zatrudnienia, przekazywana każdemu nowozatrudnionemu pracownikowi, docelowo zostanie zatem znacznie rozbudowana, a ponadto pojawią się nowe dokumentacyjne obowiązki w Dziale HR, w tym konieczność stworzenia Polityki szkoleniowej czy Procedury rozwiązywania stosunku pracy; rozwiązania prawne dotyczące umowy o pracę, w tym nowe zasady zawierania umowy na okres próbny oraz rozwiązywania umowy na czas określony. Ustawodawca zapowiada też nowe podeście do praktyki ograniczania dodatkowej aktywności zawodowej pracownika, co spowoduje nowe otwarcie dla dobrze nam już znanej umowy o zakazie podejmowania działalności konkurencyjnej.
Drugi projektowany pakiet zmian dotyczy tak kluczowych dla każdej organizacji kwestii jak praca zdalna – która ma zastąpić obecnie funkcjonującą w Kodeksie pracy telepracę – oraz zmiany w zakresie kontrolowania trzeźwości pracowników. Te regulacje są bardzo oczekiwane przez pracodawców, ale równocześnie rodzą też szereg obowiązków po ich stronie – m.in. opracowanie Regulaminu pracy zdalnej czy Procedury kontroli trzeźwości.
tel: 22 299 23 23
tel: 690 017 860
szkolenia@pcdk.pl
Wszystkie nasze szkolenia objęte są możliwością pozyskania dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Regionalne programy (RP) pozwalają na sfinansowanie usług rozwojowych wybranych w Bazie Usług Rozwojowych. Dzięki nim przedsiębiorcy i pracownicy mikro, małych i średnich firm oraz osoby indywidualne w całym kraju mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wybrane przez siebie usługi szkoleniowe i doradcze. Więcej informacji znajdziesz na stronach https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ oraz https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Krajowy Fundusz Szkoleń wspiera pracodawców, którzy chcą inwestować w kapitał ludzki. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa. Nabory ogłaszają urzędy. Poziom dofinansowania to dla mikro przedsiębiorcy poziom aż 100%. W pozostałych mały, średnich i dużych przedsiębiorstwach można uzyskać 80%.
Masz problem z zapisem, pobierz:
Najważniejsze zmiany w prawie pracy 2022