Oszustwa i kontrole podatkowe

Cena:
590,00 PLN (netto)
Kod: 1829/2025/ON
On-line, 30 stycznia 2025 - 30 stycznia 2025
Poziom: Średniozaawansowany

Oszustwa podatkowe

    Definicja oszustwa podatkowego Mechanizm transakcji karuzelowych w podatku VAT Konsekwencje uczestnictwa w oszustwach podatkowych (art. 86 ust. 1 i ust. 2 w związku z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit a. ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 56 kodeksu karnego skarbowego) Jak uniknąć zagrożeń związanych z karuzelami i przestępstwami podatkowymi w VAT? Zasady postępowania w sytuacji, w której przedsiębiorca został wciągnięty nieświadomie w karuzelę podatkową Dochowanie należytej staranności i działanie w dobrej wierze (analiza ministerialnego dokumentu zatytułowanego „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych, analiza orzecznictwa sądów administracyjnych oraz TSUE) przestępstwa stawkowe związane ze stosowaniem koncepcji świadczeń złożonych lub ze świadomym błędnym kwalifikowaniem towarów lub usług, nieprawidłowości dotyczące dostaw transgranicznych opodatkowanych stawką preferencyjną, oszustwa w VAT związane z odwrotnym obciążeniem.

Nadużycia prawa

    Definicja nadużycia prawa (art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług) Nadużycie prawa a dozwolone planowanie podatkowe Przesłanki uznania nadużycia prawa – przykłady stosowania klauzuli nadużycia prawa (analiza wyroków sądów administracyjnych) Nadużycie prawa a indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego Konsekwencje nadużycia podatkowego (art. 86 ust. 1 i ust. 2 w związku z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit c. ustawy o podatku od towarów i usług oraz kodeks karny skarbowy)

Puste faktury

    Definicja pustej faktury Faktura pro forma, dokument informacyjny, umowa z wykazanym VAT Faktura wystawiona przed terminem Paragon z wykazanym nienależnie VAT Faktura dokumentująca usługi niematerialne Faktura z danymi podmiotu, którymi posłużono się bezprawnie Kto płaci podatek zgodnie z art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług? Puste faktury a prawo do odliczenia podatku naliczonego Rozliczenie VAT z pustej faktury Wystawienie faktury z zawyżoną stawką VAT 108 ustawy o VAT w świetle orzecznictwa krajowych sądów administracyjnych oraz TSUE

Formy kontroli podatników przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej

    Czynności sprawdzające. Kontrola podatkowa. Kontrola celno-skarbowa - nowe przepisy od marca 2017 r.

Przedmiotowy i podmiotowy zakres kontroli organów kontroli podatkowej i celno-skarbowej od powstania Krajowej Administracji Skarbowej

Właściwość miejscowa organów w zakresie czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i celno-skarbowej.

Elementy kontroli celno-skarbowej i kontroli podatkowej

    Badanie ksiąg podatkowych w tym badania JPK:
      JPK_FA a JPK_VAT, JPK_FA a JPK_MAG, analiza innych plików JPK.
    Inne czynności dowodowe. Uprawnienia pracowników prowadzących kontrolę.

Najczęściej kontrolowane obszary w trakcie kontroli podatkowej lub celno-skarbowej

    wydatki jako koszt uzyskania przychodu lub prawo do odliczenia VAT, nabywanie usług niematerialnych, nieopłatne świadczenia w podatku VAT, PIT i CIT, moment powstania obowiązku podatkowego, prawo do stosowania stawki VAT 0% przy dostawie towarów (eksport, WDT).

Środki dyscyplinujące podatników w trakcie czynności kontrolnych

    Kary porządkowe – zakres oraz procedura nakładania. Konsekwencje karne skarbowe.

Prawa i obowiązki kontrolowanego

    Jakie są prawa podatnika w związku ze wszczęciem kontroli bez zawiadomienia? Jak przygotować się do kontroli po otrzymaniu zawiadomienia o planowanej kontroli? Inicjatywa podatnika w zakresie gromadzenia materiału dowodowego, Czy organ kontrolny może kierować żądania (wezwania) do pracowników kontrolowanego? Elementy prawidłowego wezwania oraz sposób doręczenia a konsekwencje dla podatnika – najczęściej popełniane błędy oraz ich pozytywne skutki dla podatników, Jak reagować w trakcie kontroli na ustne, telefoniczne lub mailowe polecenia kontrolujących? Obowiązek oraz termin zawiadamiania podatnika o czynnościach dowodowych, Dostęp podatnika do materiału dowodowego zgromadzonego w trakcie czynności kontrolnych.

Pełnomocnik w trakcie kontroli

    w jakim zakresie pełnomocnik zastępuje kontrolowanego? kiedy działanie pełnomocnika jest wyłączone? odpowiedzialność pełnomocnika w trakcie kontroli.

Dotkliwe skutki kontroli w związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej

    dodatkowe zobowiązanie 100%, 30% lub 20%, konsekwencje KKS, podwyższone odsetki w podatku VAT do 150%, pozbawienie statusu podatnika VAT czynnego.