Przemieszczanie wyrobów akcyzowych w systemie EMCS 2PL

Cena:
590,00 PLN (netto)
Kod: 1820/2025/ON
On-line, 14 stycznia 2025 - 14 stycznia 2025
Poziom: Średniozaawansowany

Podczas szkolenia dotyczącego przemieszczania towarów w systemie EMCS, uczestnicy mogą dowiedzieć się o zasadach działania systemu, procedurach przenoszenia towarów, dokumentacji niezbędnej do przemieszczenia towarów, obowiązkach i odpowiedzialnościach podmiotów uczestniczących w transporcie, jak również o konsekwencjach nieprzestrzegania wymogów systemu.

Dobra znajomość wymogów i procedur związanych z przemieszczaniem towarów w systemie EMCS pozwala uniknąć niepotrzebnych komplikacji i strat oraz zapewnić sprawne i zgodne z przepisami działanie firm i przedsiębiorstw zajmujących się handlem alkoholem i wyrobami tytoniowymi.

Przemieszczanie towarów w systemie EMCS PL2 na podstawie ustawy o podatku akcyzowym.

  • Katalog towarów, dla których wymagane jest użycie systemu EMCS 2PL w świetle zmian ustawy na rok 2023.
  • Przemieszczanie towarów i przypadki wymagające wykorzystania systemu EMCS 2PL w świetle ustawy akcyzowej. Zmiany wprowadzone w 2023 roku

Dla kogo jest przeznaczony system EMCS 2PL?  

  • Podmioty przemieszczjące wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy w obrocie krajowym, wewnątrzwspólnotowym, imporcie i eksporcie przy wykorzystaniu elektronicznego dokumentu administracyjnego e-AD.
  • Podmioty przemieszczające wyroby poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju, wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przy wykorzystaniu elektronicznego dokumentu e-DD.
  • Podmioty dokonujące transakcje wspólnotowe towarów z zapłaconą akcyzą i zastosowanie dokumentu elektronicznego e-SAD.

Wymogi formalne związane z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych w zależności od zastosowania systemu. 

  • Rejestracja i uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na przemieszczanie wyrobów akcyzowych (zarejestrowany wysyłający, zarejestrowany odbierający, skład podatkowy, podmioty zużywające, podmioty pośredniczące, uprawniony wysyłający, uprawniony odbierający).
  • Zabezpieczenie finansowe wymagane do przemieszczania w niektórych wypadkach wyrobów akcyzowych w systemie EMCS 2PL – kto i kiedy jest zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego?

Narzędzia wykorzystywane do komunikacji podmiotów z administracją celno-skarbową w zakresie przemieszczania wyrobów akcyzowych. 

  • Platforma PUESC jako podstawowe narzędzie, alternatywne środki komunikacji do przesyłania Komunikatów do systemu EMCS 2PL.
  • Rejestracja użytkowników i narzędzia autoryzacyjne jakie muszą posiadać użytkownicy systemu EMCS 2PL
  • Generatory Komunikatów przesyłanych do systemu EMCS 2PL, jako narzędzie do komunikacji z systemem przemieszczania wyrobów akcyzowych.

Tworzenie i obieg komunikatów generowanych w systemie EMCS PL2 jako sposób komunikacji użytkowników i administracji. Czynności związane z obsługą komunikatów w zależności od rodzaju towarów będących przedmiotem przemieszczenia: 

  • Przemieszczanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, zarówno w obrocie krajowym, wewnątrzwspólnotowym, imporcie i eksporcie przy wykorzystaniu elektronicznego dokumentu administracyjnego e-AD.
  • Przemieszczanie wyrobów poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju, wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przy wykorzystaniu elektronicznego dokumentu e-DD.
  • Przemieszczenia wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą przy wykorzystaniu dokumentu e-SAD.

Procedura awaryjna w przesyłaniu komunikatów do Systemu EMCS 2PL

Zakończenie. Podsumowanie, pytania i odpowiedzi.

Termin i czas trwania

14 stycznia 2025: 10:00 - 15:00

Masz pytanie o to szkolenie?

tel: 22 299 23 23
tel: 690 017 860
szkolenia@pcdk.pl

Wszystkie nasze szkolenia objęte są możliwością pozyskania dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Regionalne programy (RP) pozwalają na sfinansowanie usług rozwojowych wybranych w Bazie Usług Rozwojowych. Dzięki nim przedsiębiorcy i pracownicy mikro, małych i średnich firm oraz osoby indywidualne w całym kraju mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wybrane przez siebie usługi szkoleniowe i doradcze. Więcej informacji znajdziesz na stronach https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ oraz https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl

Krajowy Fundusz Szkoleń wspiera pracodawców, którzy chcą inwestować w kapitał ludzki. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa. Nabory ogłaszają urzędy. Poziom dofinansowania to dla mikro przedsiębiorcy poziom aż 100%. W pozostałych mały, średnich i dużych przedsiębiorstwach można uzyskać 80%.

Sprawdź nasze dofinansowania

Masz problem z zapisem, pobierz:

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych w systemie EMCS 2PL

Zapisz się
Cena:

Osoba zgłaszająca

Dane uczestników

Dane do faktury (Nabywca)

Dodatkowe informacje

Warunki uczestnictwa

wymagane*