środa, 11 styczeń 2023 09:16

Zmiana stawki kilometrówki. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 17.01. 2023 r.

Długo wyczekiwana zmiana stawki kilometrówki wejdzie wkrótce na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Zmiany w prawie pracyKilometrówka, czyli stawka jaką można wliczyć w koszty w rozliczeniu przejazdów prywatnym autem w celach służbowych, była niezmienna od 2007 roku. Nowe rozporządzenie podnosi stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które pracodawca płaci pracownikowi.

Ile wyniesie kilometrówka w 2023 roku

Stawka rozliczenia użytkowania samochodu prywatnego do celów firmowych zależy od rodzaju pojazdu, obejmuje samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy, a używane przez pracownika np. w celu dojazdu do pracy czy klienta. Stawki na mocy nowego rozporządzenia wynoszą:

1) dla samochodu osobowego:

a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł,

b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł,

2) dla motocykla – 0,69 zł,

3) dla motoroweru – 0,42 zł.  

Podkreślić trzeba, że w przypadku gdy oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych zostało złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, (czyli przed 22.12.2022 roku) – do ustalenia kwoty miesięcznego ryczałtu przy zwrocie kosztów używania pojazdów do celów służbowych stosuje się stawki określone w niniejszym rozporządzeniu.

strzalka

Poznaj najbliższe szkolenia z zakresu podatków

Temat Start Forma
Rozliczenie delegacji zagranicznych 10 lutego 2023 On-line / Stacjonarne
Rozliczenie delegacji krajowych 15 lutego 2023 On-line