Cel edukacyjny: pozyskanie wiedzy o rozliczeniu podatkowym i ewidencji księgowej podatników objętych estońskim CIT i planujących skorzystać z tej formy opodatkowania w 2023 roku po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu 3.0
Efekty kształcenia z podziałem na :
- wiedzę - nabycie wiedzy o zmianach podatkowych w zakresie estońskiego CI
- umiejętności - nabycie umiejętności właściwego księgowania zdarzeń gospodarczych, wyliczania podatku CIT i wypełniania CIT-8
- kompetencje społeczne - uzyskanie większej wiedzy o różnicach w opodatkowaniu między estońskim CIT a zasadami ogólnymi
- Obciążenia podatkowe spółki na estońskim CIT. Co podlega opodatkowaniu po wejściu w estoński CIT w 2023, co z samochodami i ich eksploatacją?
- Ile wynosi łączne opodatkowanie CIT i PIT od 2023 roku w przypadku udziałowca spółki na estońskim CIT? Przykłady liczbowe.
- Przesłanki, które należy spełnić, aby przejść na estoński CIT. Warunki do weryfikacji dla opodatkowania na zasadzie ryczałtu od dochodów spółek w 2023 roku:
- brak warunku dotyczącego wysokości przychodów,
- warunek struktury przychodów,
- warunek dotyczący zatrudnienia,
- poszerzenie formy prowadzenia działalności dla opodatkowania na zasadzie ryczałtu od dochodów spółek,
- warunek dotyczący struktury personalnej wspólników,
- warunek dotyczący braku powiązań,
- warunek dotyczący standardów rachunkowości,
- warunek dotyczący obowiązków informacyjnych. Możliwość wstąpienia w ryczałt od dochodów spółek w trakcie roku podatkowego,
- wyłączenia z ryczałtu od dochodów spółek o charakterze trwałym oraz o charakterze czasowym
- restrukturyzacja działalności gospodarczej a wyłączenie z ryczałtu od dochodów spółek.
- Szczegółowe omówienie przychodów pasywnych, które wykluczają z estońskiego CIT, jeśli są dominującymi przychodami podatnika.
- Korekta wstępna – podatek od różnic przejściowych między wynikiem podatkowym a wynikiem rachunkowym – zasady stosowania od 2023 roku.
- Zasady opodatkowania dochodów Spółki i wypłat dywidendy.
- Utrudnienia i pułapki, o których należy pamiętać przy rozliczeniu estońskiego podatku CIT w 2023 roku
- Ukryte zyski , co faktycznie może się kryć pod tym pojęciem?
- Restrukturyzacja spółki- przekształcenia, przejęcia, likwidacja i wpływ na estoński CIT
- Zasady wypłat zysków z lat ubiegłych i rozliczeń strat podatkowych
- Możliwe ulgi i preferencje podatkowe stosowane przez spółkę na estońskim CIT
- Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT- przykłady zdarzeń
- Obowiązki sprawozdawcze oraz termin płatności podatku od 2023 roku
- Wejście oraz wyjście z ryczałtu od dochodów spółek. Przejście z wyniku podatkowego na wynik księgowy oraz przejście z wyniku księgowego na wynik podatkowy. Zmiany w zakresie podatku na wejściu oraz zmiany w zakresie podatku na wyjściu.
Termin i czas trwania
16 czerwca 2023: 10:00 - 15:00
Wszystkie nasze szkolenia objęte są możliwością pozyskania dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Regionalne programy (RP) pozwalają na sfinansowanie usług rozwojowych wybranych w Bazie Usług Rozwojowych. Dzięki nim przedsiębiorcy i pracownicy mikro, małych i średnich firm oraz osoby indywidualne w całym kraju mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wybrane przez siebie usługi szkoleniowe i doradcze. Więcej informacji znajdziesz na stronach https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ oraz https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Krajowy Fundusz Szkoleń wspiera pracodawców, którzy chcą inwestować w kapitał ludzki. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa. Nabory ogłaszają urzędy. Poziom dofinansowania to dla mikro przedsiębiorcy poziom aż 100%. W pozostałych mały, średnich i dużych przedsiębiorstwach można uzyskać 80%.
Sprawdź nasze dofinansowania
Masz problem z zapisem, pobierz:
Estoński CIT dla praktyków - jak stosować nowe przepisy w zakresie estońskiego CIT i rozliczać podatnika w 2023 roku?