Dla kogo? Dla osób prowadzących, dyrektorów i nauczycieli publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli i placówek
Opis szkolenia: Na sesji w dniu 23 czerwca 2022 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja całkowicie modyfikuje obecne zasady awansu zawodowego, a zgodnie z uzasadnieniem do tej nowelizacji celem jej przeprowadzenia jest uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli. Zmiany mają zapewnić wzrost wynagrodzenia tych nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, czyli w pierwszych latach pracy w zawodzie.
Ustawa likwiduje stopień nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego i pozostawia jedynie stopnie: nauczyciela mianowanego – którego uzyskanie będzie poprzedzone okresem przygotowania do zawodu nauczyciela; nauczyciela dyplomowanego.
Przy zatrudnieniu po raz pierwszy w szkole, przedszkolu czy placówce, nauczyciel nie będzie zatem uzyskiwał żadnego stopnia awansu zawodowego, lecz odbędzie okres przygotowania do zawodu nauczyciela.
Zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji chodzi uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli, a zmiany mają zapewnić wzrost wynagrodzenia tych nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, czyli w pierwszych latach pracy w zawodzie. Dodatkowo nastąpi powiązanie procedury awansu z oceną nauczyciela.
Kolejnym celem projektowanej nowelizacji jest zagwarantowanie uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem. Realizacji tego celu służyć ma wyodrębnienie w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, realizowanych w ramach czasu pracy nauczycieli, czasu dostępności nauczyciela w szkole, w ramach którego, odpowiednio do potrzeb, będzie on prowadził konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.
Dlaczego warto? wskażemy Państwu, jakie regulacje dotyczące awansu zawodowego będą obowiązywać od 1 września 2022 r. oraz jakie będą obowiązywały przepisy przejściowe, dotyczące postępowań awansowych na starych zasadach; opiszemy, jak zmienia się procedury oceny nauczyciela i w jakich sytuacjach będzie ona dokonywana; wskażemy, jak należy rozumieć „godziny dostępności nauczyciela”, wymagane przez nowelizację.
Co otrzymasz? Niezbędną wiedzę; Wzory dokumentów; Gotową procedurę awansu zawodowego, dostosowaną do nowych regulacji.
28 października 2022: 11:00 - 12:30
tel: 22 299 23 23
tel: 690 017 860
szkolenia@pcdk.pl
Wszystkie nasze szkolenia objęte są możliwością pozyskania dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Regionalne programy (RP) pozwalają na sfinansowanie usług rozwojowych wybranych w Bazie Usług Rozwojowych. Dzięki nim przedsiębiorcy i pracownicy mikro, małych i średnich firm oraz osoby indywidualne w całym kraju mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wybrane przez siebie usługi szkoleniowe i doradcze. Więcej informacji znajdziesz na stronach https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ oraz https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Krajowy Fundusz Szkoleń wspiera pracodawców, którzy chcą inwestować w kapitał ludzki. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa. Nabory ogłaszają urzędy. Poziom dofinansowania to dla mikro przedsiębiorcy poziom aż 100%. W pozostałych mały, średnich i dużych przedsiębiorstwach można uzyskać 80%.
Masz problem z zapisem, pobierz:
Awans zawodowy i ocena pracy nauczyciela - najnowsze zmiany